Již ve 14. století stála na úbočí Huťské hory strážní věž sloužící k ochraně Zlaté stezky (vedoucí z Pasova do Kašperských Hor) procházející Horskou Kvildou, dále směřujíce okolo Huťské hory ke Kašperským Horám. Mezi Horskou Kvildou a Zhůřím jsou stále ještě patrné její zbytky.
Osada Zhůří byla založena na počátku 18. století (první písemná zmínka pochází z roku 1785). Příčinou vzniku osady mající v době největšího rozmachu 20 stavení, v nichž žilo přes 150 obyvatel, byly dvě sklářské hutě na úbočí Huťské hory.
Dosídlenci ze Slovenska a Rumunska, kteří měli nahradit odsunuté německé obyvatelstvo, zde žili a hospodařili až do roku 1952, kdy byla oblast obsazena vojskem a obydlí prakticky kompletně zbořena.
Následovala léta, kdy zde sídlilo radiolokační stanoviště s radary a dva roky i vrtulníková základna. Kasárna byla v roce 2009 zbořena a odstraněna.
Na úbočí Huťské hory, směrem ku Kašperským Horám, došlo na Štědrý den roku 1937 k tragické události. V podvečer 24. prosince narazilo do úbočí Huťské hory letadlo F-AMYD typu Wibault francouzské společnosti Air France. Tragickou havárii nepřežili francouzský radiotelegrafista Pierre Austruc, zkušený pilot František Lehký a jediný pasažér - státní návladní, doktor práv Karel Flanderka. Příčina nehody byla v podstatě vysvětlena, o skutečných důvodech nehody se ještě dlouho spekulovalo.